1. Головна
  2. /
  3. Новини
  4. /
  5. 11 квітня за ініціативою...

11 квітня за ініціативою ООН відзначається Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів

Дата пам’ятного дня обрана на честь повстання в’язнів концтабору проти нацистів, яке відбулося цього дня у 1945 році. В’язні концентраційного табору Бухенвальд, що був розташований в центральній Німеччині, організували й здійснили заколот, поки більша частина гітлерівців втекла з табору, побоюючись приходу американців.

Широкого розповсюдження концтабори набули у роки Другої світової війни: були розташовані як у самій Німеччині, так і на окупованих нею територіях.

1933 року в Дахау почав діяти перший концентраційний табір у нацистській Німеччині, після чого фашисти створили величезну мережу цих таборів, перетворених на місця організованого систематичного вбивства мільйонів людей. Одним з найбільших нацистських концентраційних таборів був Бухенвальд, що почав функціонувати біля німецького міста Веймар 1937 року. До 1945 року він мав 66 філій та зовнішніх робочих команд, і там було знищено понад 56 тисяч людей 18 національностей.

Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло понад 14 тисяч концтаборів, гетто та в’язниць, де жорстоко вбивали, ґвалтували, катували людей, а також експлуатували працю ув’язнених.

За роки Другої світової війни через табори смерті пройшли понад 20 мільйонів людей із 30 країн світу. Приблизно 12 мільйонів людей так і не дожили до визволення (серед них близько 2 мільйонів дітей).

На Нюрнберзькому процесі 1946 року міжнародний суд визнав, що ув’язнення в неволю мирних громадян іноземних держав, не лише воєнний злочин – це злочин проти людства.

Подія має за мету вшанування пам’яті загиблих та згадку про сміливі вчинки людей у непрості воєнні часи. Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів у всьому світі відзначається пам’ятними заходами.

 Цього дня в Болграді керівники Болградського району та Болградської громади на міському цвинтарі взяли участь у церемонії покладання квітів.

Історія тяжіє до повторів, тому людство не має права забувати її страшні сторінки.