ЗАТВЕРДЖЕНО ПРОГРАМУ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО ТА КУЛЬТУРНОГО РОЗВИТКУ БОЛГРАДСЬКОГО РАЙОНУ НА 2025 РІК
Цю програму депутати затвердили на черговій сесії Болградської районної ради.
Проєкт програми був підготовлений відділом економіки та агропромислового розвитку Болградської райдержадміністрації спільно з усіма структурними підрозділами з урахуванням пропозицій органів місцевого самоврядування, наукової спільноти та громадських організацій.
У 2025 році основні зусилля влади спрямовані на стабільну роботу економіки в умовах воєнного стану, підтримку малого та середнього бізнесу, стимулювання залучення інвестицій; подальший розвиток системи надання якісних та доступних освітніх, медичних та соціальних послуг; сприяння адаптації Захисників і захисниць України, що повертаються з війни.
ПРОМИСЛОВІСТЬ
Промисловість в районі представлена такими видами економічної діяльності, як:
‒ Виробництво вина та виноматеріалів
‒ Виробництво та переробка сільгосппродукції;
‒ Виробництво м’ясної продукції;
‒ Пошив одягу;
‒ Виробництво електроенергії.
Планується, що обсяг реалізації промислової продукції протягом 2025 року складе 1 мільярд 667 тис. грн та зросте у порівнянні з очікуваним показником за 2024 рік на 8,0%.
Одним з найамбітніших промислових проєктів у 2025 році є створення мережі індустріальних парків (про такий намір заявили Болградська, Буджацька та Арцизька ТГ). Це дозволить залучити інвестиції, сприятиме створенню нових робочих місць та призведе до збільшення податкових надходжень до державного та місцевого бюджетів.
АГРОПРОМИСЛОВИЙ КОМПЛЕКС
Сільське господарство займає домінуючу позицію серед інших галузей економіки району, а рослинництво – є провідною його складовою.
Серед районів Одеської області Болградський район є лідером за обсягами виробництва винограду. Станом на 1 жовтня 2024 року обсяги виробництва винограду становили 10,1 тис. тонн, середня врожайність склала 40,7 ц/га, що на 6,5% більше, ніж у 2023 році.
Під урожай наступного року в районі планувалося посіяти 105 тис. га озимих зернових культур. Всього посіяно озимих 82 тис. га, що становить 78% від прогнозу.
Слід відзначити, що у 2024 році аграрії стикнулися з низкою проблемних питань таких, як :
‒ дефіцит кадрів, пов’язаний з війною і мобілізацією;
‒ підвищення цін на паливно-мастильні матеріали, на добрива та засоби захисту рослин;
‒ зниження закупівельної ціни на сільськогосподарську продукцію, зменшення ринків збуту, як наслідок зменшення обсягів продажу.
Все це призводить до значної збитковості виробництва.
ТВАРИННИЦТВО
Однією з найбільших проблем галузі тваринництва – є постійне зменшення поголів’я тварин.
Також, негативним фактором, що впливає на розвиток району є те, що кінцевим результатом діяльності більшості сільськогосподарських підприємств є продаж сировини, а не продукції з доданою вартістю.
Тому, в агропромисловому комплексі пріоритетні напрямки роботи наступні:
забезпечення реалізації в районі державних та регіональних програм (грандів) підтримки аграрного сектору;
створення сприятливих умов для залучення інвестицій в аграрний сектор;
сприяння ефективному використанню земель сільськогосподарського призначення;
реалізація заходів із розвитку виробництва органічної сільськогосподарської продукції, овочівництва, садівництва та виноградарства;
сприяння нарощуванню чисельності поголів’я худоби та птиці, розвиток вівчарства;
ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНА ТА ДОРОЖНЬО-ТРАНСПОРТНА ІНФРАСТРУКТУРА
Пріоритетні напрямки у сфері житлово-комунального господарства та транспортної інфраструктури наступні:
сприяння модернізації водопровідно-каналізаційного господарства району, підвищення ефективності та надійності його функціонування;
встановлення систем доочищення питної води;
продовження реалізації проєкту «Будівництво Болградського групового водопроводу».
ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ в межах відповідних територій;
активізація роботи щодо 100% охоплення населення централізованим вивезенням побутових відходів.
ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ
В Болградській філії Одеського центру зайнятості у 2024 році перебувало на обліку 2486 осіб, які отримали статус безробітного. Крім того, 939 осіб-шукачів роботи без статусу безробітного. Кількість безробітних, які були працевлаштовані, у 2024 році склала 1307 осіб.
Одним із напрямків активної політики зайнятості населення є організація суспільно корисних робіт в рамках урядового проекту «Армія відновлення». Службою зайнятості району у 2024 році залучено до суспільно корисних робіт 1871 особу, що у 3,8 рази більше, ніж у 2023 році.
Також у 2024 році в Болградському районі за урядовою грантовою програмою «Власна справа» видано 16 мікрограндів. та створено 29 нових робочих місць.
ЩОДО СОЦІАЛЬНОЇ СФЕРИ
Станом на 1 січня 2025 на обліку управління соціального захисту населення Болградської райдержадміністрації перебувають 5 905 сімей одержувачів усіх видів державних соціальних допомог.
Також, на обліку перебуває 1428 учасників бойових дій.
У 2024 році в районі зареєстровано 35 128 цивільних пенсіонерів, з них отримують пенсію за віком 24 813 осіб.
Розмір мінімальної пенсії становить 2 361 грн, максимальної ‒ 23 610 грн.
ЩОДО НАДАННЯ АДМІНІСТРАТИВНИХ ПОСЛУГ
За 9 місяців 2024 року надано 65 806 адміністративних послуг.
Протягом 2024 року продовжено впровадження технологій е-урядування та е-демокартії в органах місцевого самоврядування району, забезпечено доступ населення громад до таких електронних інструментів, як е-звернення, е-петиція.
Пріоритетні напрямки у соціальній сфері на 2025 рік наступні:
Соціальний захист населення:
забезпечення своєчасного та у повному обсязі надання населенню всіх видів соціальних допомог, компенсацій, субсидій та пільг, передбачених чинним законодавством;
сприяння розвитку мережі ветеранських просторів, впровадження системи помічника ветерана, адаптація ветеранів до цивільного життя;
Щодо захисту прав дітей:
розвиток системи патронатного виховання;
соціально-правовий захист дітей, які опинились в складних життєвих обставинах;
Щодо надання адміністративних послуг:
охоплення адміністративними послугами мешканців віддалених населених пунктів;
створення можливості отримання мешканцями адміністративних послуг в одному міст за простою та зрозумілою процедурою у найкоротший строк за мінімальної кількості відвідувань.
Програма визначає цілі, завдання та заходи соціально-економічного розвитку району на 2025 рік та орієнтована на забезпечення добробуту та підвищення якості життя населення району.
Такі основні цілі, завдання та пріоритетні напрямки розвитку району на 2025 рік.

